Zasady dotyczące harcerstwa, które warto znać

Regulamin Harcerzy

Warte poznania zasady skautingu to podstawowe zasady tego, co skaut powinien wiedzieć i rozumieć przed wyruszeniem w teren. Zasady te są używane, aby pomóc harcerzom być bardziej świadomym swojego otoczenia i przyswajać więcej informacji.

Zasady organizacji i działania drużyny harcerskiej

Harcerstwo w Polsce jest organizowane przez Związek Harcerstwa Polskiego i liczy ok. 200 tys. członków. Polska organizacja skautowa powstała 19 grudnia 1907 r. (lub 1 stycznia 1908 r.), kiedy to dr Janusz Badeni przedstawił projekt jej zasad pułkownikowi Edwardowi Rydzowi-Śmigłemu, który wyraził swoją aprobatę dwoma słowami: "Niechaj ziemia świętą się raduje".

Harcerstwo w Polsce jest koedukacyjne od 1925 r.; początkowo było ruchem wyłącznie męskim, później stało się typowo mieszane płciowo.

Zasady organizacji zbiórek i akcji harcerskich

Zasady organizowania zbiórek i działań harcerskich w Polsce to zbiór zasad, którymi kierują się polskie organizacje harcerskie. Harcerstwo jest dobrowolnym, nieformalnym ruchem wychowawczym, którego cele opierają się na odpowiedzialności społecznej i wolontariacie oraz na działaniu bez jakiejkolwiek przemocy czy uprzedzeń.

Harcerze polscy przyjmują te same idee, ponieważ uważają, że są one niezbędne dla zdrowego wzrostu fizycznego chłopców, ich rozwoju intelektualnego oraz budowania postawy życiowej otwartej na nowe doświadczenia.

Zasady udziału w zlocie harcerskim

W Polsce harcerstwo jest zorganizowane w taki sposób, aby dać dzieciom możliwość uczestniczenia w zajęciach, które są ciekawe i wymagające. Zapewnia im także środowisko, w którym mogą rozwijać się społecznie, dobrze się bawić, zdobywać wiedzę o sobie i poszerzać swoją kulturę ogólną.

Skauting buduje wiarę w siebie wśród młodych ludzi poprzez stawianie wyzwań, dzięki którym dowiadują się, jak wielki potencjał drzemie w nich, jeśli tylko mają szansę go wyrazić.

Zasady korzystania ze sprzętu harcerskiego

  • Używając namiotu, zawsze sprawdzaj prognozę pogody i upewnij się, że nie będziesz przebywać w ekstremalnych warunkach. Upewnij się, że Twój śpiwór jest odpowiedni do pogody. Ważne jest też, aby wiedzieć, ile osób będzie w nim przebywać, aby było w nim wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich wraz z ich sprzętem.
  • Jeśli masz kuchenkę kempingową, pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać jej bez nadzoru, a podczas gotowania posiłków nie umieszczaj żadnych źródeł ciepła w pobliżu materiałów łatwopalnych ani między sobą a wyjściem ewakuacyjnym z otwartym płomieniem!

Biwak harcerski

Jak w mądry sposób zorganizować biwak?

Biwak to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. To także świetny sposób dla dzieci na poz

Autor Hartmistrz
Jak zalozyc organizacje harcerska

Jak założyć organizację harcerską? Skuteczny poradnik

Pierwszym krokiem do założenia własnej grupy harcerskiej jest rozmowa z rodzicami w Twojej społeczności, którz

Autor Hartmistrz
Harcerskie wedrowki po gorach

Harcerskie wędrówki po górach - niezwykła przygoda i nauka

Piesze wędrówki to popularne zajęcie wśród harcerzy na całym świecie. Mogą być przygodą, sposobem na ćwiczenia

Autor Hartmistrz
Dzien Mysli Braterskiej - swieto harcerzy

Dzień Myśli Braterskiej - międzynarodowe święto harcerzy

Harcerstwo uczy młodych ludzi, jak być odpowiedzialnymi obywatelami, być dobrymi obywatelami i rozwijać umieję

Autor Hartmistrz