Autor Hartmistrz

Historia harcerstwa i skautingu - w Polsce i na świecie

Historia harcerstwa i skautingu

Skauting został założony w 1907 roku przez Roberta Baden-Powella jako sposób na promowanie wśród chłopców aktywności na świeżym powietrzu, a zwłaszcza wojskowych umiejętności skautowych. Skauting rozprzestrzenił się na cały świat i stał się jedną z najbardziej znanych organizacji młodzieżowych.

Harcerstwo w Polsce - historia

Harcerstwo w Polsce ma długą historię. To nie tylko rozrywka, ale także narzędzie edukacyjne, które uczy dzieci.

Ruch harcerski w Polsce został zapoczątkowany przez polskiego filozofa i pedagoga Janusza Korczaka, który chciał stworzyć nowe pokolenie Polaków według własnych zasad. Korczak chciał ich nauczyć samodzielności, odpowiedzialności, odwagi i patriotyzmu.

W 1907 r. otworzył szkołę dla dzieci żydowskich i utworzył w jej ramach harcerzy polskich. Pierwsza drużyna harcerska została utworzona 25 listopada 1908 roku przez niego i jego uczniów.

Obecna sytuacja harcerstwa w Polsce

Harcerstwo w Polsce jest nadal bardzo popularne, choć obecnie nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś. Jest coraz więcej dzieci, które w okresie dorastania wybierają inne zajęcia zamiast harcerstwa. Winne temu są wysokie ceny składek członkowskich, które trzeba płacić co rok lub dwa lata (w zależności od tego, do jakiego rodzaju programu się należy).

Niektórzy uważają, że skauting powinien zmienić swój model, ponieważ w dzisiejszych czasach nie ma zapotrzebowania na dzieci/ludzi mających zbyt dużo wolnego czasu, ale inni są zdania, że ruch skautowy potrzebuje nowych pomysłów i filozofii, a nie tylko zmiany formy, ponieważ w ten sposób powtórzymy tylko błędy popełnione przez wiele organizacji skautowych na całym świecie.

Skauting na świecie - przeszłość i teraźniejszość

Skauting jest organizacją dla młodych ludzi, zwykle w wieku od 10 do 18 lat. Istnieje od 1907 roku, a jego misją jest pomaganie w rozwoju młodych ludzi jako odpowiedzialnych obywateli poprzez uczenie ich praktycznych umiejętności.

Na całym świecie jest około 40 milionów członków zaangażowanych w różne programy - skautów (termin odnoszący się do uczestników), harcerzy kubów, skautów pionierów i wędrowników, którzy są wspierani przez dorosłych liderów skautowych lub rodziców. Skauting zagraniczny istnieje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy, gdzie nie jest możliwy ze względu na ograniczenia ekonomiczne.


Ostatnie komentarze

Biwak harcerski

Jak w mądry sposób zorganizować biwak?

Biwak to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. To także świetny sposób dla dzieci na poz
Autor
Jak zalozyc organizacje harcerska

Jak założyć organizację harcerską? Skuteczny poradnik

Pierwszym krokiem do założenia własnej grupy harcerskiej jest rozmowa z rodzicami w Twojej społeczności, którz
Autor
Harcerskie wedrowki po gorach

Harcerskie wędrówki po górach - niezwykła przygoda i nauka

Piesze wędrówki to popularne zajęcie wśród harcerzy na całym świecie. Mogą być przygodą, sposobem na ćwiczenia
Autor
Dzien Mysli Braterskiej - swieto harcerzy

Dzień Myśli Braterskiej - międzynarodowe święto harcerzy

Harcerstwo uczy młodych ludzi, jak być odpowiedzialnymi obywatelami, być dobrymi obywatelami i rozwijać umieję
Autor